Zgaga

Zgaga to uczucie pieczenia, palenia w okolicach mostka, promieniujące do przełyku (czasem też gardła). Niektórzy skarżą się także na kwaśny lub gorzki posmak w ustach. Dolegliwości występują zwykle po posiłku, podczas leżenia czy schylania się.
Jakie są objawy zgagi? Ból w klatce piersiowej, cofanie się treści żołądkowej do przełyku oraz palenie przełyku.

Co powoduje zgagę?

Zgagę powoduje cofanie się soku żołądkowego (w tym kwasu solnego) i treści pokarmowej z żołądka do przełyku, co podrażnia jego błonę śluzową.

Zgaga to charakterystyczny objaw choroby refluksowej przełyku, może mieć jednak także inne przyczyny. Zgaga dokucza często także kobietom w ciąży. Powoduje dyskomfort, ale nie zawsze jest powodem do niepokoju.

Dowiedz się więcej: zgaga, jej przyczyny oraz domowe sposoby na zgagę.

O czym świadczy zgaga?

Zgaga może świadczyć o:

  • chorobie refluksowej przełyku,
  • refluksie,
  • popromiennym zapaleniu przełyku,
  • przepuklinie rozworu przełykowego,
  • otyłości i nadwadze.

 

Pełna lista objawów chorobowych >>

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. Należy potwierdzić przy zakupie badania szczegóły do jego przygotowania.
Data dodania 10.05.2022
Data ostatniej aktualizacji 15.05.2024